Jak dbać o bieliznę, aby długo nam służyła.

Bielizna jest szczególną częścią naszej garderoby. Intymna, delikatna, często ozdobiona różnymi, drobnymi elementami. Dlatego wymaga też specjalnego i rozważnego traktowania, aby mogła nam służyć przez długi czas.

Podstawą właściwej pielęgnacji bielizny jest przede wszystkim stosowanie się do informacji zawartych na metkach producenta. Nikt bowiem nie zna tak dobrze swojego produktu jak osoby, które go projektowały i tworzyły. Na końcu artykułu umieszczamy objaśnienia najbardziej powszechnych symboli jakie producenci umieszczają na metkach, aby ułatwić nam codzienną pielęgnację.

Pranie bielizny to jedna z ważniejszych czynności jaką bardzo często wykonujemy. Bielizna z reguły wykonana jest z bardzo delikatnych materiałów. Często ozdobiona koronką i różnymi drobnymi elementami. Ważne jest zatem aby cały proces prania był delikatny i nie uszkodził bielizny.

Najbezpieczniej jest prać bieliznę ręcznie maksymalnie w 40°C, choć obecne pralki zawierają odpowiednie i dedykowane programy do prania bielizny.

W przypadku biustonoszy zdecydowanie zalecamy stosowanie specjalnych akcesoriów dzięki, którym skutecznie ochronimy je przed deformacją bądź nawet uszkodzeniem. Pamiętajmy, że podczas prania biustonosz jest cały czas narażony na kontakt z innymi częściami naszej garderoby oraz bębnem pralki. Tak więc bardzo łatwo o deformację miseczek, wygięcie drutów w fiszbinach czy nawet trwałe uszkodzenie, rozdarcie materiału. Piorąc biustonosz warto skorzystać z kuli do prania, która idealnie zabezpieczy przed zniszczeniem. Komplet złożony z dwóch plastikowych kul, z których mniejszą wkładamy do środka większej kuli, chroni biustonosz przed kontaktem z zewnątrz oraz powoduje, że miseczki stanika pozostają cały czas w jednej pozycji. Woda i detergenty z kolei mają swobodny przepływ.

Kule do prania biustonoszy to nie jedyne zabezpieczenie jakie możemy zastosować. Na rynku dostępne są również specjalne woreczki do prania bądź koszyki do prania bielizny. Z reguły wykonane są one z materiału tekstylnego przez który woda i środki piorące swobodnie przepływają i odświeżają bieliznę. Są bardzo praktyczne, zasuwane na zamek błyskawiczny. Z reguły polecamy je przy praniu drobnej bielizny i rajstop. Dzięki ich zastosowaniu nie tylko chronimy naszą bieliznę ale i pralkę przed przedostaniem się niepożądanych elementów.

Pamiętajmy również aby do prania bielizny używać bardzo delikatnych środków piorących, mogą to być środki dla niemowląt, płyny zmiękczające lub płatki mydlane.

Suszenie bielizny. Bielizny nie suszymy w automatycznych suszarkach, trzymamy ją z dala od wszelkich źródeł ciepła. Bieliznę najlepiej suszyć rozłożoną, w pozycji horyzontalnej przykładowo na ręczniku. Będziemy mieć wówczas gwarancję, że nie ulegnie ona deformacji.

Jeśli zależy nam aby nasza bielizna służyła nam latami i zawsze wyglądała jak nowa, stosujmy się do odpowiednich zaleceń producenta. Zwłaszcza w przypadku ulubionych przez nas modeli, w których czujemy się wyjątkowo i komfortowo każdego dnia. W końcu najważniejsze jest nasze dobre samopoczucie.

Zobacz ofertę akcesoriów >>

Najczęściej stosowane oznaczenia na metkach produktów:

Prać ręcznie

Prać ręcznie  

Nie prać

Nie prać

Pranie mechaniczne w temp do 30 stopni

Pranie mechaniczne w temperaturze nie większej niż 30 stopni

Pranie mechaniczne w temp do 40 stopni

Pranie mechaniczne w temperaturze nie większej niż 40 stopni

Pranie mechaniczne w temp do 60 stopni

Pranie mechaniczne w temperaturze nie większej niż 60 stopni

Pranie mechaniczne w temp do 95 stopni

Pranie mechaniczne w temperaturze nie większej niż 95 stopni

Pranie mechaniczne z procesem ochronnym w temp do 30 stopni

Pranie mechaniczne z procesem ochronnym w temperaturze nie większej niż 30 stopni

Pranie mechaniczne z procesem ochronnym w temp do 40 stopni

Pranie mechaniczne z procesem ochronnym w temperaturze nie większej niż 40 stopni

Pranie mechaniczne z procesem ochronnym w temp do 60 stopni

Pranie mechaniczne z procesem ochronnym w temperaturze nie większej niż 60 stopni

Czyszczenie chemiczne

Czyszczenie chemiczne - normalna obróbka

Czyszczenie chemiczne - ostrożnie

Czyszczenie chemiczne - ostrożnie

Nie czyścić chemicznie

Nie czyścić chemicznie

Nie chlorować

Nie chlorować

Nie suszyć w suszarce

Nie suszyć w suszarce bębnowej

Można suszyć w suszarce

Można suszyć w suszarce bębnowej

Można suszyć w suszarce w niskich temperaturach

Można suszyć w suszarce bębnowej w niskich temperaturach

Prasować w temperaturze do 110 stopni

Prasowanie w temperaturze do 110 stopni

Prasować w temperaturze do 150 stopni

Prasowanie w temperaturze do 150 stopni

Prasować w temperaturze do 200 stopni

Prasowanie w temperaturze do 200 stopni

Nie prasować

Nie prasować

Produkt łatwopalny

Produkt łatwopalny