Na co zwrócić uwagę wybierając biustonosz sportowy?

Stanik sportowy dla aktywnych kobiet

Aktywny tryb życia kobiet wymaga nie tylko dobrania odpowiedniej odzieży, ale także przede wszystkim bielizny sportowej. Piersi kobiece nie mają mięśni chroniących je przed wysiłkiem fizycznym, na które są narażone w trakcie intensywnego treningu. W efekcie mogą ulec deformacji, stracić jędrność i elastyczność, czemu zapobiega właśnie dobrze dobrany stanik. Jak odpowiednio go dobrać do swojej sylwetki i na co warto zwrócić szczególną uwagę – o tym poniżej.

 

Specyfika budowy stanika sportowego.

W odróżnieniu od zwykłej bielizny biustonosz sportowy ma wyższą zabudowę i jest szyty z grubszego materiału, co pozwala na stabilizację piersi, modelowanie i utrzymanie właściwego ich kształtu, nawet w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Materiał, z którego wykonane są biustonosze sportowe ma często posiada również właściwości oddychające, absorbując wilgoć z powierzchni skóry i zapewniając dopływ świeżego, chłodzącego powietrza, co zapobiega odparzeniom i otarciom.

Dobrze dobrane staniki sportowe mogą chronić także przed uszkodzeniami kręgosłupa i bólami pleców. Zapobiegają garbieniu się i nieprawidłowemu ułożeniu kręgosłupa, który podczas treningu jest bardziej narażony na urazy.

Rodzaje biustonoszy sportowych.

Dobierając odpowiedni stanik sportowy kierujemy się oczywiście przede wszystkim rozmiarem biustu. To według niego możemy sięgnąć po następujące modele sportowej bielizny:

  • compression bra – idealny dla kobiet o małym i średnim biuście, które noszą miseczki A i B; tego typu bielizna sportowa przyciska biust do klatki piersiowej, co minimalizuje ruchy i zapobiega powstawaniu deformacji w trakcie wysiłku;
  • encapsulated compression bra – staniki o większej stabilności przyciskające piersi do klatki piersiowej osobno, co pozwala także kobietom o większym biuście intensywnie trenować;
  • adjustable encapsulated compression bra – biustonosze sportowe o najwyższej stabilności, którą zapewnia regulowana taśma pod biustem i przeznaczone dla kobiet o obfitych piersiach.

Biustonosz sportowy Julimex

Biustonosz sportowy Julimex

Na co jeszcze zwrócić uwagę dobierając stanik sportowy?

Po wyborze odpowiedniego biustonosza należy go założyć i wykonać w nim kilka energicznych ruchów, sprawdzając jak funkcjonują poszczególne jego elementy:

  • pas stanika – nieco ciaśniejszy niż w zwykłym biustonoszu, nie podjeżdżający do góry z tyłu i nie przesuwający się przy podnoszeniu rąk do góry;
  • miseczki – mieszczące całą pierś;
  • fiszbiny – otaczające całą pierś, bez wbijania się w nią; część staników sportowych jest w ogóle pozbawiona fiszbin;
  • ramiączka – podtrzymujące piersi na właściwym poziomie, bez uciskania skóry ramion;
  • szwy – gładkie i miękkie, w małej liczbie, aby nie podrażniać skóry w trakcie ruchu.

 

Biustonosz sportowy czy może top?

Modne bluzeczki na fitness, jakimi są w ostatnim czasie sportowe topy, wyglądają bardzo efektownie, ale pamiętajmy, że nie zapobiegają deformacji piersi w trakcie treningu. Można założyć je zamiast klasycznych koszulek, jednak warto rozważyć założenie pod spodem odpowiedniego stanika sportowego.

 

Sportowy top damski dla aktywnych kobiet Uniwersalny top sportowy Gatta

Zobacz staniki i topy sportowe w naszym sklepie >

Bielizna sportowa w naszym sklepie >